- Home
- Dyskografia
Dyskografia
Sławek Pezda Quartet "Tribute to Tenor Legends" (2022)
Muzycy:
Sławek Pezda – tenor saxophone
Mateusz Gawęda – piano
Alan Wykpisz – double bass
Grzegorz Pałka – drums
Utwory:
1. Soundcheck
2. Inner Urge – Joe Henderson
3. Placebo – Janusz Muniak
4. Infant Eyes – Wayne Shorter
5. Sonny Rollins Medley – Sonny Rollins
6. The CreatorHas a Master Plan – Pharoah Sanders
7. Transition – John Coltrane
8. Ghosts – Albert Ayler
9. Aquarian Sound – David S. Ware
Faber Sp z o.o. 2022
Cykl koncertów „Tribute to Tenor Legends” zainicjonowany przez Maćka Węglarza we współpracy z klubem Harris Piano Jazz Bar w Krakowie, miał swój początek w 2019 roku.
Cykl poświęcono twórczości najwybitniejszych saksofonistów tenorowych, którzy zainspirowali wiele pokoleń muzyków i słuchaczy.
Silberman-Gawęda „Non Simultaneous Double Squeeze” (2021)
Muzycy:
Mateusz Gawęda – forepian, synezatory
Łukasz Stworzewicz – perkusja
Utwory:
1. Orphelins 9:52
2. Non-Simultaneous Double Squeeze 13:00
3. Variaions on a theme of Une Femme Avec Toi 5:47
4. Nino 18:19
Przymus i to niejednoczesny, podwójny, to pojęcie z innego świata – z brydża.
Ale ta muzyka też jest trochę nie z tego, dotąd rozpoznawalnego świata muzycznego. Jest muzyką, ale jest też wyrazicielką dwóch, całkowicie odmiennych, szalonych muzycznych temperamentów: Mateusza Gawędy, pianisty, dla którego kształt fortepianu i klawiatury stanowi niepotrzebne ograniczenie jego swobody interpretacyjnej, daleko wykraczającej poza wszelkie przymuszające go do dyscypliny muzycznej reguły i Łukasza Stworzewicza, który grając na pozornie pomocniczym, niemelodyjnym instrumencie jakim jest perkusja, muzykę Gawędy nie tylko uzupełnia, ale ją wręcz, wraz z nim współtworzy.
Ich muzyka to radość wspólnego komponowania i interpretowania, ale także – co najmniej podwójny – przymus uczestnictwa i współpracy przy jej powstawaniu.
ZK Collaboration „Slow Food” (2021)
Maciej Kądziela – saksofony
Adam Zagórski – perkusja
Mateusz Gawęda – fortepian, keyboard
Jakub Mizeracki – gitara
Roman Chraniuk – bas
Lista utworów:
1. Crispy
2. Salty
3. Cheesy
4. Sweety
5. Crusty
6. Spicy
7. Fizzy
8. Slow Food
ZK Collaboration albumem Slow Food debiutują w serii Polish Jazz, dołączając tym samym do legendarnej serii pod numerem 86. Adam Zagórski i Maciej Kądziela, współliderzy zespołu ZK Collaboration, otwierają właśnie nowy, barwny rozdział w historii prestiżowej serii Polish Jazz. Nie należy on do mainstreamowych, a mnogość inspiracji i wpływów przyswojonych i przetworzonych przez każdego z muzyków w sposób organiczny jest zaskakująca.
Co jakiś czas na scenie jazzowej pojawia się zespół i wywraca ją do góry nogami. Wyłamuje się z ram definiujących Jazz i sprawia, że mówisz …. wow! To jest siła zespołu ZK Collaboration. Album zespołu – Sloow Food jest jak wyrafinowane i starannie przygotowane danie, w którym Funk, Fusion, Punk, Rock’n’Roll połączone improwizacją tworzą niezwykłą całość.
ZK Collaboration to grupa przyjaciół. Niektórzy z nich siedzieli razem w ławkach szkolnych, razem uczyli się, podróżowali, tworzyli muzykę, od zawsze czerpiąc z młodzieńczej energii i niezwykłej interakcji, którą wypracowali przez lata. Współliderami i założycielami zespołu są Adam Zagórski i Maciej Kądziela. To oni postawili przed sobą wyzwanie, aby zakończyć ten muzyczny fast food i przygotowali niezwykle dopracowany album, nad którym pracowali niemal dwa lata.
Mówią o sobie i swojej muzyce – Naszym celem jest przełamywanie barier, poszukiwanie nowych rozwiązań i nieustanny rozwój, nie zapominając, że muzyka to zabawa i nasza absolutna miłość. Jeśli robisz coś, w co wierzysz, polegaj na tym i ufaj sobie w tym, co robisz, to po prostu to musi być dobre i to musi być to!
Taka jest nasza muzyka!
Więcek & Gawęda Quintet feat. Ralph Alessi „Berry” (2019)
Kuba Więcek – saksofon
Ralph Alessi – trąbka
Mateusz Gawęda – fortepian
Max Mucha – kontrabas
Moritz Baumgärtner – perkusja
Lista utworów:
Small Talk
Heh
Good Memories
Berry
45 Minutes Late
Dance, Dance Rock
Oczekiwanie, egzekucja
Stary, nie mam czasu
Klamka zapadła
Kuba Więcek – saksofonista, laureat licznych nagród i wyróżnień (m.in. Fryderyka i Mateusza Trójki za album Another Raindrop – pierwszy po 28 latach debiut w kultowej serii Polish Jazz) regularnie koncertujący na całym świecie. Mateusz Gawęda, jeden z najbardziej wyrazistych pianistów jazzowych w kraju, lider i członek wielu, niejednokrotnie bardzo odległych od siebie stylistycznie zespołów (m.in. Mateusz Gawęda Trio, Silberman, Cracow Jazz Collective). Na wspólny projekt Kuby Więcka i Mateusza Gawędy najprościej patrzeć przez pryzmat amerykańskiej jazzowej tradycji, w stronę której Berry stanowi niewątpliwy ukłon, przy czym muzyka kwintetu daleka jest od przezroczystych schematów. Już sama obecność w składzie Ralpha Alessiego daje do myślenia. Alessi, aktywny od blisko trzech dekad kompozytor i improwizator ciężko zapracował na status żywej legendy. Grał m.in. z Ravim Coltrane’em, Jasonem Moranem czy czy Fredem Herschem, wydaje swoje płyty w wytwórni ECM, jest dyrektorem School for Improvisional Music w Nowym Jorku. Więcek poznał trębacza podczas jednej ze swoich podróży do Stanów. Muzycy z miejsca złapali doskonały kontakt, czego owocem była wspólna trasa i sesja nagraniowa w listopadzie 2016. Dopełnieniem składu jest jedna z najmocniejszych sekcji rytmicznych w Europie, czyli Max Mucha i Moritz Baumgärtner. Na Berry trafiły wyłącznie autorskie kompozycje Więcka i Gawędy, których charakter i zróżnicowanie tylko potwierdza klasę i potencjał obu muzyków.
Klara Cloud & The Vultures „Vauna” (2019)
muzycy:
Sylwia Klara Zasempa – Vocals
Adam Tadel – Double bass
Piotr Budniak – Drums
Sebastian Kuchczyński – Drums
Bartosz Dworak – Violin
Apostolis Anthimos – Guitar
Mateusz Gawęda – Piano
utwory:
1. Intro (Sylwia Klara Zasempa) 1:14
2. Tu Bylam (Sylwia Klara Zasempa) 3:28
3. The Tale For Johny (Traditional) 6:22
4. The Vultures Part I (Klara Cloud & the Vultures) 1:13
5. Turtledove (Sylwia Klara Zasempa/Piotr Budniak) 3:32
6. Wyplata Po Terminie (Piotr Budniak) 7:04
7. Krótka Historia Jednego Piórka (Sylwia Klara Zasempa) 1:19
8. Motyle (Sylwia Klara Zasempa/Piotr Budniak) 7:51
9. The Vulture Part II (Klara Cloud & the Vultures) 1:21
10. In My Little Garden (Traditional) 7:54
wydano: 2019-05-20
more info: www.challenge.nl
more info2: www.klaracloud.com
Klara Cloud & The Vultures – zespół wykonujący własne kompozycje jazzowe inspirowane rodzimym folklorem oraz znane polskie melodie okraszone współczesnymi aranżacjami. Unikatowe brzmienie i wyjątkowość prezentowanej muzyki zapewniają oryginalne instrumentarium a także znakomici, pełni świeżości twórczej muzycy. Zespół w sposób niekonwencjonalny wykorzystuje brzmienia instrumentów. Dwa zestawy perkusyjne to odważna próba eksperymentalna dwóch świetnych perkusistów.
Śpiewne melodie, słowiańska energia, odważne improwizacje oraz wysublimowane wyczucie estetyki to gwarant muzyki najwyższej próby. W skład zespołu wchodzą uhonorowani wieloma nagrodami, zarówno w Polsce jak i za granicą instrumentaliści oraz pochodząca ze wschodniej ściany Polski, obdarzona wyjątkowym głosem, charyzmatyczna wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów.
Debiutancki album zespołu Klara Cloud & The Vultures – wydany nakładem holenderskiej wytwórni Challenge Records – w centrum zainteresowania stawia nowoczesny, akustyczny jazz przeplatający się z muzyką free, pieśniami i polską kulturą folkową. Zamysłem grupy nie jest transpozycja folkloru w nowoczesne ramy i środki wyrazu – etniczność pojawia się tutaj raczej jako swobodna, niezobowiązująca inspiracja lub punkt wyjścia do budowania własnych, próbujących przekraczać granice struktur, gdzie prostota zawarta w melodiach i piosenkach splata się z odważnymi improwizacjami.
Osiem autorskich kompozycji oraz dwa utwory tradycyjne nawiązujące tematycznie do flory i fauny ziemi opatrzonych tekstami Oskara Kolberga, Janiny Osińskiej, Janiny Porazińskiej i Sylwii Klary Zasempy tworzą z albumu historię o dzieciństwie, dojrzewaniu – odkrywaniu życia w zgodzie z naturą.
VAUNA to obecnie bardzo rzadko spotykane imię żeńskie, które było popularne w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Osoba o takim imieniu miała charakteryzować się kreatywną i niezależną naturą oraz podążaniem do doświadczania niezwykłych, wyjątkowych rzeczy. W zamyśle zespołu nazwa albumu ma także nawiązywać do fauny ziemskiej, czyli wszystkich gatunków zwierząt występujących na ziemi – ich natury i instynktów.
„Nigdy nie byłem zwolennikiem śpiewania jazzu po polsku – dopóki szło o jazz mainstreamowy, standardy. Jednak w sytuacji, gdy zakres stylistyki uznawanej za jazzową tak mocno został rozciągnięty, zwłaszcza w konfrontacji z world music – wykorzystywanie oryginalnych utworów z polskimi tekstami może stanowić mocną bazę do różnego rodzaju transformacji i intelektualnych zabaw. Ani minuty nudy, wzorowa intonacja i niebanalna barwa głosu!”
STANISŁAW DANIELEWICZ JAZZ FORUM
Silberman Quartet „Asanisimasa” (2019)
Skład:
Dorota Zaziąbło – fortepian, syntezatory
Mateusz Gawęda – fortepian, syntezatory
Jakub Mielcarek – kontrabas
Łukasz Stworzewicz – perkusja
Lista utworów:
1. Asanisimasa
2. Tamburello
3.
4. Nas już dawno nie ma przy tym stole
5. Północna ściana
6.
7. Horyzont zdarzeń
Perkusista, kompozytor i aranżer Łukasz Stworzewicz nie przestaje zaskakiwać. Asanisimasa to jego piąta płyta firmowana pseudonimem Silberman, a mimo to wciąż udaje mu się unikać powtórek. Po dwóch wersjach tria i dwóch albumach nagranych w kwintecie przyszła pora na kwartet. Tym razem lider zaprosił do współpracy osoby, które w przeszłości pojawiały się już w uniwersum Silbermana. Są to Dorota Zaziąbło (Silberman Trio), Mateusz Gawęda oraz Jakub Mielcarek (obaj grali na płycie Silberman And Three of a Perfect Pair). Asanisimasa jest więc wynikiem spotkania znanych sobie muzyków, które przynosi jednak znacznie więcej niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji niż mogłoby się wydawać. Tym razem akcent położony został na brzmienie instrumentów klawiszowych obsługiwanych przez Gawędę i Zaziąbło. Rozedrgany jazzowy fortepian i niepokojące syntezatory nadają całości mocno filmowego posmaku i dramaturgii. W połączeniu ze znakomitą okładką, muzyka Silberman Quartet brzmi niczym ścieżka dźwiękowa do zapomnianego majstersztyku kina noir. Dla miłośników wcześniejszych wcieleń projektu Stworzewicza jest to pozycja absolutnie obowiązkowa – dla wszystkich innych Asanisimasa może okazać się idealnym zaproszeniem do świata Silbermana.
ZK Collaboration „Double Universe” (2018)
Maciej Kądziela – alto saxophone
Mateusz Gawęda – piano
Damian Kostka – double bass
Adam Zagórski – drums
Double Universe
FPJ 2018
Mateusz Gawęda Trio "Falstart" (2018)
Skład zespołu:
Mateusz Gawęda – fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Grzegorz Pałka – perkusja
Lista utworów:
1. Old House
2. Witold Kula
3. Orkan Grzegorz
4. Falstart
5. White Volvo
6. 23 Books
7. Little Ghost
Pianista Mateusz Gawęda ze swoim trio dał się poznać jazzowej publiczności za sprawą albumu Overnight Tales oraz płyt, na których zagrał jako sideman – Silberman and Three of a Perfect
Pair, Silberman New Quintet, D. R. A. G., a także autorskich projektów PeGaPoFo i Cracow Jazz Collective.
Mimo młodego wieku to jeden z najbardziej aktywnych i twórczych muzyków na krajowej scenie. Od ponad 10 lat jest regularnie wyróżniany i nagradzany podczas konkursów i festiwali. Za album „Overnight Tales” otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii – Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.
Na najnowszy albumie jego tria Falstart ponownie możemy rozsmakować się w pianistyce najwyższych lotów, odważnie eksplorującej nowoczesne rozwiązania brzmieniowe co jednak nie wyklucza melodyjności. W muzyce Gawędy czytelne są odwołania zarówno do światowego dorobku pianistyki jazzowej, jak i polskiej tradycji – z dziedzictwem artystów takich jak Krzysztof Komeda i Andrzej Trzaskowski włącznie. Liderowi ponownie towarzyszy znakomita, wielokrotnie wypróbowana sekcja rytmiczna w składzie Alan Wykpisz (kontrabas) i Grzegorz Pałka (perkusja).
Silberman New Quintet - Pieśń gęsi kanadyjskich (2017)
Skład:
Łukasz Stworzewicz – perkusja
Maciej Obara – saksofon altowy
Mateusz Gawęda – fortepian
Jakub Mielcarek – kontrabas
Artur Kudłacik – gitara basowa
Obraz na okładce: Anna Sadowska – „Wyznanie”
Lista utworów:
1. Ozjusz
2. Wołanie Czekanie Szukanie
3. Czeladnik
4. Uwolnienie
5. Gęsi kanadyjskie
6. Temat miłosny z „La Strada”
Po bardzo dobrze przyjętym (zarejestrowanym z gościnnym udziałem Jana Peszka) albumie Silberman and Three of a Perfect Pair, perkusista Łukasz Stworzewicz przedstawił nową odsłonę swojego projektu. Trio zamieniło się w kwintet, a do muzyków, którzy zagrali na poprzedniej płycie (Mateusz Gawęda – fortepian i Jakub Mielcarek – kontrabas) dołączyli Maciej Obara na saksofonie altowym oraz Artur Kudłacik na gitarze basowej. Nagrany w tym składzie album Pieśń gęsi kanadyjskich został wydany pod szyldem Silberman New Quintet. Stworzewicz w mistrzowski sposób wykorzystał możliwości jakie daje większy skład. Zbudował muzyczną przestrzeń w której znalazło się miejsce zarówno dla onirycznej nastrojowości, dynamicznych zwrotów akcji, swobody wypływającej z improwizacji i oryginalnych koncepcji w tworzeniu dźwiękowych impresji. Muzyka kwintetu stanowi połączenie stonowanego jazzu i współczesnej kameralistyki, a pełni obrazu nowego składu dopełniają drapieżne fragmenty mogące przywoływać skojarzenia z rockiem oraz wieńczący całość temat zaczerpnięty od mistrza muzyki filmowej Nino Roty.
D.R.A.G. "Oberek" (2017)
Skład zespołu:
Dominika Rusinowska – skrzypce
Mateusz Gawęda – fortepian
Jakub Mielcarek – kontrabas
Józef Rusinowski – perkusja
Lista utworów:
1. W moim ogródecku
2. Grają Gracyki, skacą koniki
3. Mazurek podróżny do ślubu
4. Jest drożyna, jest
5. Som w stawie rybecki
6. Oberek
D.R.A.G. to zespół nietuzinkowy – z pozoru jazzowy kwartet jakich wiele, ale już po kilku dźwiękach okazuje się, że grupa przemyca w swojej muzyce także inne inspiracje. Skrzypaczka i liderka formacji Dominika Rusinowska ze swoją pełną liryzmu, momentami rzewną, momentami zaś ognistą grą śmiało zapędza się w rejony zarezerwowane zazwyczaj dla muzyków ludowych.
Koncerty naturalnie najlepiej oddają charakter tego rodzaju grania, toteż dźwięki zawarte na debiutanckiej, wydanej nakładem wytwórni Audio Cave, płycie Oberek zostały zarejestrowane podczas występu zespołu w Studio M w Radio Opole. Album ukazuje grupę w znakomitej formie, a połączenie jazzowego feelingu z ludową wrażliwością niesie ze sobą mnóstwo pozytywnych emocji i wrażeń. Pozycja obowiązkowa dla miłośników jazzu, folkloru i międzygatunkowych poszukiwań.
Mateusz Gawęda Trio "Overnight Tales" (2016)
Skład zespołu:
Mateusz Gawęda – fortepian
Alan Wykpisz – kontrabas
Grzegorz Pałka – perkusja
Spis utworów:
1. Kasia
2. Beautiful Girls From?
3. Zły Stan Torów
4. Onitnarat
5. Timmi 3000
6. Amelia Hopes
ALBUM NOMINOWANY DO NAGRODY FRYDERYK 2017 W KATEGORII JAZZOWY DEBIUT ROKU.
Album Overnight Tales to debiut tria prowadzonego przez jednego z najciekawszych młodych polskich pianistów jazzowych. W muzyce Mateusz Gawęda Trio w przemyślany i wysmakowany sposób spotyka się jazzowa tradycja i współczesność. Inspiracje tym co w historii gatunku najpiękniejsze idą w parze z młodym, wizjonerskim spojrzeniem i niebanalnymi umiejętnościami warsztatowymi.
Silberman and Three of a Perfect Pair (feat. Jan Peszek) (2016)
Skład:
Łukasz Stworzewicz – perkusja
Mateusz Gawęda – fortepian, syntezatory
Kuba Mielcarek – kontrabas
gość specjalny: Jan Peszek – głos
Okładka:
Rzeźby: Magdalena Abakanowicz
Zdjęcie: Łukasz Stworzewicz
Opracowanie graficzne: Damian Bydliński
Lista utworów:
1. Latająca komnata 32
2. La Mamma Morta
3. Cocoon
4. Kołysanka dla już uśpionych
5. Dedicated to Starman
6. Shico
W dzisiejszych czasach jazz to nie tylko odgrywanie standardów. Jazz to również – a może przede wszystkim – poszukiwanie różnorodnych inspiracji i przekładanie ich na język improwizacji. Dowodzony przez perkusistę i kompozytora projekt Silberman łączy w swojej muzyce całą paletę różnorodnych wpływów, a kreatywność zespołu często wykracza poza klasyczne rozumienie jazzowego składu. Album nagrany wspólnie ze znakomitym aktorem Janem Peszkiem zawiera sześć nieszablonowych, wciągających nieoczywistą narracją kompozycji. Muzyka Silbermana oscyluje wokół dokonań czołówki współczesnego jazzu, które swobodnie przenikają się z fascynacją operą (adaptacja arii La Mamma Morta z III aktu opery Andrea Chénier autorstwa Umberto Giordano) czy muzyką rockową (Dedicated to Starman to oczywiście hołd dla Davida Bowiego). Całości dopełniają wiersze laureatki wielu prestiżowych nagród literackich, Krystyny Miłobędzkiej w znakomitej interpretacji Jana Peszka.
Cracow Jazz Collective "No More Drama" (2016)
Mateusz Gawęda – piano, compositions, leader
Cyprian Baszyński – trumpet
Dominik Mietła – trumpet
Marcin Ślusarczyk – alto saxophone
Sławomir Pezda – tenor saxophone
Bartłomiej Prucnal – baritone saxophone
Piotr Południak – double bass
Dawid Fortuna – drums
Utwory:
1. Jazz Drama 15:06
2. Piano Drama 24:16
3. Polish Drama 09:59
A new, fresh and interesting group. The only formation of this type in Poland, comprised of the finest young Polish jazz musicians. The octet’s music has its roots in the jazz of the 1960’s, drawing inspiration from the musical explorations of John Coltrane, Charles Mingus, Ornette Coleman, Krzysztof Komeda and Andrzej Trzaskowski. Beyond jazz based inspirations, the creativity of composers such as Igor Stravinsky and Wojciech Kilar has also had a profound influence. The group’s repertoire consists of compositions by Mateusz Gawęda – three jazz dramas, connected in a coherent whole. Conceptually, the pieces were composed in such a manner, that the strictly defined form has places allowing for its complete opening, which provides the possibility of creating the whole , through the individualityofeach musician. The group had its genesis in Cracow, of course, where the musicians met at the legendary Jazz Core, which resulted in friendship on a musical, as well as personal basis. The remarkably consistent sound of the group stems from the fact that its members work with one another on a daily basis, in a number of other formations (NSI Quartet, New Bone, PeGaPoFo, among others), and their similar perception of music makes playing together an incredible pleasure, which translates powerfully to the reception of listeners. Their album will be released in April, 2016, by the ForTune Publishing House.
PeGaPoFo „Świeżość” (2015)
Sławomir Pezda – saksofon
Mateusz Gawęda – fortepian
Piotr Południak – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja
Lista utworów:
1. Świeżość 08:42
2. Zejście Smoka 11:15
3. Powrót do Gruzji 07:31
4. My Funny Ballantine’s 07:42
5. Marzeckwiecień Blues 06:37
6. Jazz Drama 16:55
7. Świeżość (wersja alternatywna) 08:24
Muzyka PeGaPoFo to cała paleta emocji prowadzących od melancholii, podsycanej przez pełną namiętności miłość do improwizacji, po prawdziwą ekstazę. Ta mieszanka scalona jest najgłębszym zaufaniem, dzięki któremu nie ma w kwartecie żadnych ograniczeń – każdy z muzyków wie, że swobodnie możepozwolić sobie absolutnie na wszystko. Dzięki temu PeGaPoFo zaskakuje nieprzewidywalnością, zaraża energią, wyzwala tylko najsilniejsze emocje w samych muzykach, jak i u publiczności. W tej muzyce wszystko jest wyraziste. Kompozycje Mateusza Gawędy niosą ze sobą „Świeżość”, są dojrzałe, ambitne, pełne zadziorności i bezkompromisowej pasji do muzyki.