Kim był Dick Twardzik?

W ramach projektu stypendialnego "Kultura w sieci" zająłem się upowszechnieniem postaci Richarda Twardzika, znakomitego pianisty (współpraca m. in. z Charlie Parkerem, Chetem Bakerem), który mimo iż urodził się w Stanach Zjednoczonych, posiada polskie korzenie. 

Na tej stronie przedstawię wszystkie działania, które podjąłem, żeby przybliżyć postać Richarda Twardzika. Przygotowane przeze mnie materiały starałem się ująć w taki sposób, aby trafiły one zarówno do muzyków, jak też słuchaczy, pasjonatów czy pedagogów.

Poniżej przedstawiam nuty do trzech utworów Twardzika oraz krótkie filmy video na których można usłyszeć i zobaczyć jak je wykonuję.

Chciałbym również zwrócić uwagę, na powiew świeżości oraz wpływy muzyki poważnej, które słychać w kompozycjach Richarda. Niezapominajmy, że wiele odważnych środków stosowanych przez kompozytora miały miejsce podczas gdy "reszta świata" dopiero poznawała be-bop.

Finałem projektu był krótki koncert online poświęcony twórczości Richarda Twardzika przygotowany przez zespół Mateusz Gawęda Trio

Projekt Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci