Mateusz Gawęda Trio "Falstart"

Mateusz Gawęda Trio "Overnight Tales"

Cracow Jazz Collective "No More Drama"

PeGaPoFo "Świeżość"

Silberman New Quintet "Pieśni Gęsi Kanadyjskich"

Silberman and Three of a Parfaict Pair

 

D.R.A.G. "Oberek"

Z.K. Collaboration "Double Universe"

Silberman Quartet "Asanisimasa"

Klara Cloud & The Vultures "Vauna"

Więcek & Gawęda Quintet feat. Ralph Alessi "Berry"

Mateusz Gawęda Trio "Falstart"

Mateusz Gawęda - fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Grzegorz Pałka - perkusja

„Można założyć, że w formule klasycznego tria fortepianowego powiedziano już wszystko. Przywoływane od zawsze w tym kontekście kanoniczne formacje Oscara Petersona, Billa Evansa czy Keitha Jarretta, są symbolicznym punktem wyjścia dla większości pianistów. To podstawa, fundament pod budowę autonomicznej wypowiedzi artystycznej. W kształtowaniu własnego stylu w nowych czasach warto poszukać świeżego znaczenia, a tutaj kluczem wydaje się być globalna synteza inspiracji. Mateusz Gawęda, hołdując tej zasadzie, zdaje się sukcesywnie zmierzać w stronę pianistyki totalnej, rozwijając tym samym koncepcję progresywnego tria fortepianowego, gdzie swoje miejsce mają uznane składy tak znakomitych pianistów, jak Marilyn Crispell, Vijay Iyer czy Matthew Shipp. Gawęda, idealnie odnajdując się w tej wizji pełnej matematyki, świetnie prowadzi swój zespół – czasem bardzo przestrzennie, precyzyjnie, niejednoznacznie, czasem blisko idiomowi jazzowemu.

To cała prawda o muzyce tria - wymagająca, inteligentna, pulsujca wielością znaczeń i rozwiązań, na wskroś emocjonalna, bardzo złożona i intelektualna. Podobno tak właśnie funkcjonują wielkie muzyczne osobowości.”
Tomasz Łuczak (Polish-Jazz.blogspot)

Recenzja albumu, Polish-Jazz.blogspot by Krzysztof Komorek
Recenzja albumu, The Soundtrack Of My Life by Adam Baruch

Mateusz Gawęda Trio "Overnight Tales"

Mateusz Gawęda - fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Grzegorz Pałka - perkusja

 

Album nominowany do nagrody
Fryderyki 2017 w kategorii Muzyka Jazzowa - Fonograficzny Debiut Roku.


 

Album Overnight Tales to debiut tria prowadzonego przez jednego
z najciekawszych młodych polskich pianistów jazzowych. W muzyce Mateusz Gawęda Trio w przemyślany i wysmakowany sposób spotyka się jazzowa tradycja
i współczesność. Inspiracje tym co w historii gatunku najpiękniejsze idą w parze

z młodym, wizjonerskim spojrzeniem i niebanalnymi umiejętnościami warsztatowymi.

 


CRACOW JAZZ COLLECTIVE "No More Drama"


Muzyka oktetu jest zakorzeniona w jazzie lat 60-tych, inspirowana muzycznymi poszukiwaniami Johna Coltrane’a, Charlesa Mingusa, Ornette’a Colemana, Krzysztofa Komedy oraz Andrzeja Trzaskowskiego. Poza jazzowymi inspiracjami duży wpływ miała również twórczość takich kompozytorów jak Igor Strawiński czy Wojciech Kilar. 

Repertuar zespołu stanowią kompozycje Mateusza Gawędy – trzy dramaty jazzowe połączone w jedną całość. Utwory zostały skomponowane koncepcyjnie w taki sposób że, ściśle określona forma pozwala miejscami na jej zupełne otwarcie, czyli daje to możliwość kreowania całości poprzez indywidualność każdego z muzyków. 

Geneza zespołu ma swoje miejsce oczywiście w Krakowie, gdzie muzycy spotykali się w legendarnym Jądrze Jazzu, co zaowocowało przyjaźnią zarówno na tle muzycznym jak i personalnym. Niezwykłe zgranie zespołu wynika z tego, że jego członkowie współpracują ze sobą na co dzień w wielu formacjach (m.in. NSI Quartet, New Bone, PeGaPoFo), a podobne postrzeganie muzyki daje niesamowitą przyjemność z grania, co mocno przekłada się na odbiór słuchaczy. Płyta ukazała się w kwietniu 2016 roku nakładem Domu Wydawniczego For Tune. 

 

https://web.facebook.com/cracowjazzcollective/

 

 

Mateusz Gawęda – fortepian, kompozycje 
Cyprian Baszyński – trąbka 
Dominik Mietła – trąbka 
Marcin Ślusarczyk – saksofon altowy 
Sławomir Pezda – saksofon tenorowy 
Bartłomiej Prucnal – saksofon barytonowy 
Piotr Południak – kontrabas 
Dawid Fortuna – perkusja 

 

PeGaPoFo "Świeżość"

 

Sławomir Pezda - saksofon tenorowy
Mateusz Gawęda - fortepian
Piotr Południak - kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja

 

Muzyka PeGaPoFo to cała paleta emocji prowadzących od melancholii, podsycanej przez pełną namiętności miłość do improwizacji, po prawdziwą ekstazę. Ta mieszanka scalona jest najgłębszym zaufaniem, dzięki któremu nie ma w kwartecie żadnych ograniczeń - każdy z muzyków wie, że swobodnie możepozwolić sobie absolutnie na wszystko. Dzięki temu PeGaPoFo zaskakuje nieprzewidywalnością, zaraża energią, wyzwala tylko najsilniejsze emocje w samych muzykach, jak i u publiczności. W tej muzyce wszystko jest wyraziste. Kompozycje Mateusza Gawędy niosą ze sobą "Świeżość", są dojrzałe, ambitne, pełne zadziorności i bezkompromisowej pasji do muzyki.

Zespół powstał w 2009 roku. Jego członkowie wielokrotnie są nazywani przedstawicielami „młodej, krakowskiej awangardy jazzowej”. Koncertują na całym świecie zarówno jako leaderzy jak też sidemani. Można ich spotkać w takich zespołach jak Cracow Jazz Collective, Mateusz Gawêda Trio, Silberman, The Flash!, Mike Parker's Trio Theory, NSI Quartet, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling i wielu innych. Warto pamiętać że cała czwórka, doświadczonych już teraz muzyków, zadebiutowała w kwartecie PeGaPoFo. W 2015 roku ukazała się wielokrotnie nagradzana płyta zespołu pod tytuem “Świeżość”.

 

 

Silberman and three of a perfect pair

 

 

Mateusz Gawęda - fortepian
Kuba Mielcarek - kontrabas.
Łukasz Stworzewicz - perkusja
I "współzywa , współczynna, współwinna" Krystyna Miłobędzka, której poezje utrwalił na płycie wspaniały aktor Jan Peszek.

 

Proponujemy garść muzyki, troche dziwnej i troche niezwykłej...

Muzyki splątanej jak poezja Miłobędzkiej, której słowa i treści tworzone są bez nadmiernego zwracania uwagi na reguły i formę. Nasza muzyka trochę taka jest, oscyluje wokol muzyki improwizowanej ale nie pogardza "I'm deranged" (David Bowie), czy "La mamma morta" (Umberto Giordano).

 

Silberman New Quintet "Pieśń Gęsi Kanadyjskich"

Mateusz Gawęda - piano
Maciej Obara - alto saxophone
Artur Kudłacik - bass guitar
Jakub Mielcarek - double bass
Łukasz Stworzewicz - drums

Ta ekspansywna, otwarta i siłą rzeczy dobrze przemyślana koncepcja znajduje naturalne rozwinięcie w kolejnym projekcie Stworzewicza – Silberman New Quintet, gdzie oprócz perkusji lidera, fortepianu Mateusza Gawędy, kontrabasu Kuby Mielcarka i gitary basowej Artura Kudłacika, jako gość niepokojąco kreatywne frazy saksofonu altowego wprowadza świetny Maciej Obara. Razem stworzyli idealnie zgraną grupę fachowców twórczo rozwijających idiom nieostrej definicji poszukującej muzyki improwizowanej. Coś na kształt idealnej muzyki środka, rozumianej jako wzorcowe zbalansowanie inspiracji dotykających główny nurt jazzu ze zdecydowanymi odniesieniami sięgającymi w rejony muzyki free. Nowa płyta sygnowana nazwą Silberman to z jednej strony potwierdzenie niebanalnych możliwości zasygnalizowanych już wcześniej przez Stworzewicza, z drugiej – stanowi nadzieję na dalszy rozwój perkusisty ukierunkowany na kształtowanie koherentnej filozofii muzycznej jeszcze bardziej rozszerzającej i modyfikującej jego wizjonerskie spojrzenie. Spojrzenie oparte na równowadze pomiędzy kompozycją a improwizacją i prezentujące autorską wypowiedź wzorcowo wpisującą się w szeroki kanon europejskiej muzyki improwizowanej.

Tomasz Łuczak Polish-Jazz.blogspot